esmaspäev, 30. juuni 2014

Mis ma teinud olen

Oi, kui kaua pole bloginud. Täitsa piinlik kohe. Aga ei ole ju mõtet pushida postitusi, kui ei ole midagi erilist rääkida ega näidata. Ja tuleb tõele au anda, et eks ma olen laisk ka olnud. Harrastuskunstnike Stuudio suviti koos ei käi ja kuidagi on juhtunud nii, et kodus pole maalimisvaimu peale tulnud ja seega on mu Emajõe maal pikalt poolikuna molbertil seisnud. Natuke olen joonistanud, aga need on rohkem niisama kritseldused harjutamise mõttes.

Aga mis ma siis teinud olen kõik see aeg? Juunis olen natuke tööl käinud ja palju puhanud, juunis oli jaanipäev, mille veetsime Saaremaal, juunis kinkisin esimest korda ära ühe oma maali. Ma vist ei ole seda siin blogis näidanud:

Liivajärvel. Akrüül lõuendil. Mõõdud peab täpsustama, vist oli 50 x 60.

See on maalitud eelmisel aastal maalilaagris Liivajärve ääres. Väga mõnus kohake Läti piiri lähedal. Üks sõbranna pani sellele pildile juba ammu oma silma ja käpa peale ning kui ta nüüd see aasta lõpetas teist korda ülikooli, siis kinkisin selle talle. Ma kartsin, et mul on raske lahti lasta nendest maalidest, millega ma ise väga rahul olen, aga ei olegi midagi hullu tegelikult. Andmisrõõm on ikka kõikse suurem rõõm, eksole. Ja ega ma koledaid maale ei kingikski ju nagunii kellelegi, seega headest peab ikka mingi hetk lahti laskma hakkama.

Juunis olen ootanud pikisilmi ühe raamatukese ilmumist. Peaksingi selle nüüd lähipäevil kätte saama. Kindlasti tutvustan seda ka siin blogis. Kes konkreetselt ei tea, see kindlasti juba aimab, millest jutt.

Ja juunis olen ma proovinud Tartu Kõrgemasse Kunstikooli sisse saada. See on vist nüüd paras üllatuspomm nendele sõpradele, kes seda veel ei tea. Aga jah.. selline mõte tekkis siin tükk aega tagasi. Ja kui ma siis veel avastasin, et ma saan ju tasuta õppida, kuna rakenduslik haridus ja ülikooli baka-maka on seaduse silmis eraldiseisvad asjad, siis enam pikemalt plusse-miinuseid polnud vaja kaaluda. Avalduse esitasin vist juba mai algul ära. Eile ja üleeile olid sisseastumiseksamid, mille tulemusi ma pean nüüd täna hilisõhtuni ootama. Siis saab teada, kas mind kutsutakse ka vestlusele (või motivatsioonieksamile, nagu nad seda ise nimetavad).

Eksameid oli kokku kolm (pluss neljandaks vestlus): joonistamine, kompositsioon ja maalimine. Joonistamisel oli ette antud modell ja A2 suuruses paber - anna ainult minna. Tulemusega ma just väga rahule ei jäänud, sest ma ei oska inimest veel kuigi hästi joonistada ja põse piirkonna varjutamisega oli ka raskusi (sain täisprofiili koha). Hea, et ma ikka eelnevalt olin võtnud ettevalmistuskursuse, sellest oli väga palju abi. 

Kompositsioon õnnestus aga palju paremini. Vähemalt minu arvates. Teemaks anti mingi keeruline ruumala valem (no millal mina viimati keskkoolis käisin, püha jeevel, ma ei tea, mille valem see oli) ja kujundama pidi kolm ristkülikut suuruses 10 x 29 cm. Kasutada anti musta paberit, natuke halli paberit ja lehekülg telefoniraamatust. Otsustasin jääda diviisi juurde "lihtsuses (ja korrektsuses) peitub võlu" ja kasutasin kujunditena vaid kahte kolmnurka (nagu ruumala tähis V) ja ruutjuurt (see oli valemis olemas):


Kolmandaks oli siis maalimine. Põrandale oli pandud hunnik natüürmordi staffi, võis võtta ühe konkreetse jupikese, võis asju omavahel kombineerida, kokku panna, ühesõnaga võis teha mida iganes, kasutades etteantud objekte. Noh, sellega läks ka nii, et oleks võinud paremini. Küll aga olen ma enam-vähem rahul oma kompositsioonivalikuga. Julgeks öelda, et ma vist olin ainus, kes natukenegi karbist välja mõtles. Aga samas tehnika poolest oli minust palju-palju paremaid.


Kannuga ma ei ole päris rahul, aga sidrunid ja taust tulid täitsa okeid see-eest. Pean vabandama, et fotod ei ole kuigi head, sest need on tehtud telefoniga. See oli mu ainus võimalus neid töid jäädvustada, sest kool neid tagasi ei anna. Natuke kahtlen, kas nad neid tööde hunnikuid arhiveerimise mõttes alles hoiavad, tõenäoliselt need hiljem hävitatakse. 

Aa, et mis erialal valisin? No eks ikka maalimine :). Eriala täpne nimetus on maal ja maalingute restaureerimine. See viimane pool tundub mulle veel eriti põnev ja huvitav.. Eks siis tuleb nüüd õhtuni end praadida, kas läbisin esimese vooru. Pöidlad!

5 kommentaari:

 1. Hoian pöialt! Maalingute restaureerimine on ka minul peast läbi käinud... aga sinna need mõtted ka jäävad :D

  VastaKustuta
 2. Kunagi pole hilja, Aili! ;)

  VastaKustuta
 3. Ma just vaatasin ka, et sidrunid on väga vinged! Aga vot, miski selle kannu puhul nagu häirib...see alumine osa vist??

  Sinu blogi lugedes kohe tahaks kah pintsli kätte võtta, aga aega on nii nutusel vähe :/

  VastaKustuta
 4. Aitäh, Maria :). Mul on hea meel, kui ma kedagi natuke inspireerida suudan oma väikse blogihakatisega :).

  VastaKustuta