kolmapäev, 6. august 2014

Kunstiajaloonurgake: Kummitav maal "The Hands Resist Him"

2000. aastal sai internetis kuulsaks Bill Stonehami maal "The Hands Resist Him" (selle võiks tõlkida kui "Käed hoiduvad temast" vms). Sensatsiooniks sai see sellepärast, et seda müüdi ja reklaamiti eBays kui kummitavat maali. Peab tunnistama, et maal on tõesti pisut kriipi, pilt ei kutsu mind seda nautima, aga samas häirib see silma siiski piisavalt palju, et tahaks seda lähemalt uurida. Vastuoluline ja veidi õõvastav, ma võtaks selle nii kokku.

Pilt võetud vene Wikist.
Ebay oksjonikuulutuses oli üsna pikk kirjeldus. Tõlgin selle siinkohal ülevaatlikult (ei pretendeeri täiuslikule tõlkele):

"Kui me selle maali saime, arvasime, et see on kunstiteosena väga ilus. Üks vanavarakoguja oli selle leidnud vana pruulikoja tagant. Me imestasime, miks küll on pealtnäha täiesti korralik maal selliselt hüljatud. (Täna me enam nii ei arva!!!) Ühel hommikul teatas meie nelja-aastane tütar, et lapsed pildil tülitsesid ja tulid öösel tuppa. Mina küll ei usu tulnukatesse ega sellesse, et Elvis on elus, kuid mu abikaasa oli häiritud. Minu lõbustuseks seadis ta ööseks üles liikumistundliku fotokaamera. Pärast kolme ööd olid meil olemas fotod. Kaks viimast kuulutuses olevat pilti on saadud just sellest "varitsusest". Kui me olime näinud poisi näilikku väljumist maalilt, otsustasime, et see maal peab majast kaduma. Palun hinnake ja otsustage ise. Kuid enne, palun lugege järgnevat hoiatust ja disclaimer'it (öelge mulle hea eestikeelne vaste selle kohta?): Hoiatus: ära tee oma pakkumist, kui sa oled vastuvõtlik stressiga seotud haigustele, oled nõrga südamega või kui sa ei tea midagi üleloomulikest nähtustest. Pakkumise teinuna oled sa nõus vabastama omanikke kõigist kohustustest ja vastutusest seoses selle ostuga või juhtumitega, mis võivad ette tulla pärast maali ostmist. Sellel maalil võib, aga ei pruugi olla üleloomulik jõud, mis võib mõjutada või muuta sinu elu. Igatahes, pakkumist tehes nõustud sa pakkuma üksnes kunstilist väärtust silmas pidades ning eirates kaht viimast fotot kuulutuses. Nii, nüüd kui see on tehtud, siis üks küsimus teile ebay'eritele. Kui see maal on müüdud, soovime me oma maja lasta puhastada/õnnistada. Kas keegi teab kedagi, kes oleks sellel alal kogenud? Maali suurus on 61 x 91 cm, seega see on päris suur. Mulle on esitatud ka mõningaid küsimusi, vastan neile siin: toas ei olnud mingit lõhna, ei olnud mingeid hääli ega püssirohu lõhna, ei mingeid jalajälgi ega imelikke vedelikke seinal. Et ennetada küsimusi selles suunas: selles maailmas ei ole olemas vaime/kummitusi ega üleloomulikke jõude. See on kõigest maal, ja enamikele taolistele juhtumitele on olemas selgitused, praegusel juhul ilmselt vaid valgusemäng. Ma julgustan teid tegema pakkumist sellele kunstiteosele ja mõelge kahest viimasest fotost kui lihtsalt meelelahutusest ja palun ärge võtke neid arvesse, kui te teete oma pakkumise. Me leiame, et ükskõik millise maja õnnistamine on hea mõte ja endiselt on tervitatud soovitused selles suunas."

Siin lehel on võimalik näha pilte, mis olid kuulutuse juures.

Inimesed hakkasid neile kirjutama kummalistest juhtumitest, kui nad seda kuulutust vaatasid. Mõnel hakkas halb, mõni minestas, mõnel jooksid lapsed pilti nähes karjudes toast välja, mõni kuulis hääli, mõni tundis kuuma õhu pahvakat, ühel olevat printer keeldunud fotot maalist välja printida, samas kui igat muud dokumenti printis ilusasti.

Kuulutus levis muidugi kulutulena, seda vaadati kokku üle 30 000 korra. Algne hind oli sel 199 dollarit, kuid müügihinnaks kujunes ei rohkem ega vähem kui 1025 dollarit. Päris hea müügitöö ühe veidra maali mahaparseldamisel või mis?

Mind hakkas huvitama, mis lugu selle maaliga täpselt on, mida räägib autor ise selle pildi mõttest ja mida arvab nendest kummitusjuttudest.

Ameerika kunstnik Bill Stoneham maalis selle aastal 1972. Pildil kujutatud poiss on tema ise 5-aastasena. Ukse- või aknaauk sümboliseerib autori sõnul piiri fantaasia ja võimatuse ning päris maailma vahel. Need käed maali pealkirjas ja klaasakna taga tähendavad alternatiivseid elusid või võimalusi, mida poiss oleks võinud oma elus valida ning nukk või tüdruk on justkui giid juhatamaks poisile teed läbi elu. Päris huvitav kontseptsioon, aga kui maalile peale vaadata, siis ei tuleks eluski selle peale, et kunstnik on neid asju sedasi mõelnud.

Maal müüdi kohe esimese näituse ajal (ainsana) 70ndate alguses ja selle ostis näitleja John Marley (mängis "Ristiisas"). Mõni aeg pärast Marley surma leiti see maal vanast pruulikojast ning aastal 2000 oligi see juba eBays müügis. Ostjaks oli keegi kusagilt galeriist, kes olevat ühendust võtnud ka kunstniku endaga ning rääkis talle milline kummituslugu tema maali ümber käib. Autor olevat olnud äärmiselt üllatunud ning lükkas ühtlasi ümber ka kuulujutu, et objekt tüdruku/nuku käes on relv ning et ta ähvardab sellega poissi maalilt lahkuma. Tegelikult on aga tüdruku käes tühi patarei juhtmepuntraga. Samas! Stoneham teadis rääkida, et galerii, kus seda maali esmalt näidati, selle omanik ning ka kunstikriitik, kes maalist kirjutas, olevat mõlemad surnud aasta jooksul pärast maaliga kokkupuutumist.

Kuigi ma usun, et on olemas n-ö nähtamatud jõud, siis on mul siiski olemas ka loogiline mõtlemine. Ma arvan, et see kummituslugu on puhas väljamõeldis (ja galeristi ning kriitiku surm puhas juhus), et lihtsalt maali pealt rohkem pappi teenida (mis neil ka suurepäraselt õnnestus). Ja et pildist üleüldse lahti saada, sest väidetavalt ei läinud sellel oksjonil algul kuigi hästi. Peab tõdema, et tegelikult väga meisterlik müügitöö. Lisaks veel ei ole kunstnik kuidagi seotud nõidumisega, ta ei suhtle vaimudega ega olnud ka kuidagi muul moel vaimselt häiritud, kui ta selle pildi maalis.

Kuid maal (ja kindlasti ka kunstnik ise) on selle väljamõeldud kummitusloo läbi päris kuulsaks saanud. Nüüd üritatakse valmis saada ka "tõsiselul" põhineva filmiga, mille n-ö tunnuslause on "Be careful what you bid for". Valminud on väike promovideo, puudu on ilmselt vaid rahastajad ja Hollywoody huvi.


Hoiatan, et video on üsna kriipi, aga samas ma olengi õudukate suhtes pisut tundlik, ütleme nii :). Kes soovib filmi loomisele kaasa elada, siis selleks on täitsa olemas ka FB leht.

Stoneham muideks on sellele pildile maalinud ka kaks järge: Resistance at the Threshold (2003) ja Threshold of Revelation (2011-2012). Esimesel on autor juba keskealine ja maali kirjelduses ta ütleb, et nuku saladused hakkavad juba paljastuma, kuid paljud jäävad veel varjatuks.

Pilt võetud stonehamstudios.com lehelt.

Teisel kujutab ta end ligemale 100-aastasena (kuigi tegelikult jääb ta vanus alla 70) ning nukk osutub päris tüdrukuks, kes on tegelikult tema õde. Kõlab nagu lugu Pinocchiost. She's real girl! Tegelikult on sellega selline kurb lugu, et Stoneham ei tundnud oma bioloogilise vanemaid, kuid aastal 2012 leidis ta oma õe, kellega koos ta oma juurte kohta uurima hakkas. Väidetavalt oli ema olnud hea portreede maalija. Autori tausta teades hakkavad ka need maalid rohkem arusaadavamaks muutuma, eks? Käed, mis teda ei taha ja mis sümboliseerivad teisi elusid; mis oleks võinud juhtuda, kui...

Pilt võetud stonehamstudios.com lehelt.
Mulle meeldib see viimane kõige rohkem, sest see on kõige vähem kriipi. Samas on ka detaile rohkem, värvid on ilusamad. Üldmulje on selline rahulikum - lillekesed, linnukesed, kuid samas ikka see hunnik käsi.. Kui vaadata kolme maali kõrvuti, siis näeb hästi ka autori enda arengut. Maalid lähevad järjest detailirikkamaks. Kuid ikkagi ilus lõpp ju sellele loole - leidis oma õe ja hirmuäratavast nukust maalil sai päris tüdruk.


Kasutatud allikad:
1. Castle of Spirits. Ebay kuulutuse kirjeldus
2. BBC. The Ebay Haunted Painting
3. Wikipedia artikkel
4. Rob Dimension. Hands Resist Him real or fiction?
5. IMDb. The Hands Resist Him
6. Fine Art America. Profile of William Stoneham
7. Fine Art America. Resistance at the Threshold
8. Fine Art America. Threshold of Revelation

2 kommentaari:

  1. Väga kriipi maal. Endale sellist küll koju rippuma ei tahaks :S

    VastaKustuta
  2. Ma ka ei paneks. Kuigi ma ei usu, et see päriselt kummitab, siis enda koju seda ikkagi ei tahaks.

    VastaKustuta