reede, 14. november 2014

Skulptuur ja kollaaž

Pool novembrit juba möödas ja ei ühtki postitust. Ai-ai-ai-ai-ai... Kooliga on ikka tegemist päris palju olnud, vahepeal on päris palju ära tehtud, samas valmis asju on ikkagi väga vähe. Poolikuid töid aina kuhjub ja kuhjub, semester aga saab varsti läbi.

Skulptuuritunnis sain esimese töö valmis juba mitu nädalt tagasi tegelikult. Kuna savi läheb pidevalt uuesti kasutusse, st töid alles ei hoita, siis toimus kohe ka hindamine. Semestri lõpus siis pannakse kõikide tööde hinded kokku üheks. No nagu vanasti koolis oli. 

Esimese töö ülesandeks oli mingi reljeefse pinna kujutamine, kasutades geomeetrilisi elemente. Minu algne kavand oli minu meelest üsna lihtne, aga õpetaja ütles, et võtaksin kavandist vaid ühe tüki, piisaks lausa vaid ühest kujundist. Samas mida tund edasi ja mida rohkem õpilastel tööd valmima hakkasid, seda rohkem ta tahtis. Ikka pidi midagi juurde tegema, kusagilt parandama, veel mõtlema ja siluma jne. Lõpuks olime suht segaduses juba, et mida ta siis lõpuks tahab. Eks muidugi peabki utsitama ja perfektsust taga ajama, aga noh jah. Esimese töö hindeks sain B, olen rahul. A-sid pannakse seal koolis üleüldse väga harva, nagu ma aru olen saanud.Tegelikult on saviga lännimine päris mõnus. Praegu me teeme nüüd koopiat Taaveti ninast ja suust. Selline kipskuju on ees ja siis peab savist samasuguse tegema. Tundub lihtne? Noooh.. Esimene tund me ikka naersime üksteise töid, et rohkem nagu Taaveti kole kaksikõde.

Üks teine põhjus, miks ma blogida pole jõudnud, on see, et mul oli laupäeviti kollaažitund. Võtsin selle vabaainena ülikoolist. Nelja laupäevaga tegi igaüks valmis vähemalt kahest tööst koosneva seeria ja viimane kord panime juba näituse üles. Aluste ettevalmistamine võttis poole rohkem aega kui kollaaži enda kokkupanek. Alused tegin penoplastist, need liimisin ajalehetükkidega üle, siis peenpahtliga üle, siis lihvisin, siis veel liimi natuke ja vist oligi valmis. Aga vahepeal peab päris palju kuivamisaega jätma erinevate etappide vahel. Kollaaži kavandid tegin Photoshopis - hea ja küllalt täpne ülevaade ning selle abil sain hiljem ka tükid õiges suuruses välja printida. Osad detailid ma maalisin alla ja siis oligi veel vaid kleepida. PVA-d kulus kokku terve liiter.

Teemaks võtsin poliitilise (ette oli antud kolm teemat), mõtlesin, mis praegu aktuaalne on ja kes mind kõige rohkem närvi ajavad. Sealt edasi tulid ideed juba päris kiirelt: ühele Põhja-Korea ja Kim Jong-Un ning teisele Venemaa, Ukraina ja Putin.


Teistel oli ka väga lahedaid töid, soovitan kindlasti vaatama minna. Üks töö on näiteks assamblaaži tehnikas, mis tähendab seda, et on kasutatud objekte, ei ole lihtsalt pinnaline kollaaž. See assamblaaž on muide mu lemmiktöö sellel väljapanekul. Näitus on üleval Tartu Ülikooli raamatukogu kohvikus Gaudeamus kuni 9. detsembrini. Kõik näitusele!EDIT: Sain eile õhtul veel toredaid pilte kollaažide valmimistest, näituse ülespanekust ja hindamisest. Riputan siia ka täienduseks. Kõik järgnevad fotod on Jane Tiidelepalt. Aitäh Janele!

Näitan juhendajale kavandeid. Penoplastist alused on valmis.
Miku vanad triiksärgid on jube head enda mäkerdamise vastu kasutamiseks.
Ja näitus juba üleval ning hindamine käib, tutvustan enda tõid.
Klõpsisin ise ka ringi.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar